depilacja woskiem

Zbędne owłosienie na skórze to zmora wielu kobiet. Nic więc dziwnego, że zabieg depilacji jest najczęściej wykonywanym zabiegiem. W obecnych czasach poddają mu się już nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Depilowanie ciała nie jest jednak wymysłem naszych czasów, poddawały mu się kobiety już od dawna. Zmieniały się jedynie rodzaje depilacji.

Depilacja a epilacja – czym się różnią

Choć potocznie depilacja i epilacja są określeniami używanymi zamiennie, ich znaczenie jednak się różni. Depilacja polega na usunięciu części włosa, która znajduje się nad skórą, epilacja natomiast to pozbycie się nie tylko widocznej części włosa, ale też usunięcie części włosa znajdującego się w skórze właściwej – usunięcie cebulki włosa lub zniszczenie mieszka włosowego. Zdecydowaną przewagą epilacji jest fakt, że jest to metoda trwalsza. Epilacja jednak jest metoda kosztowną i czasochłonną, zwykle wymaga serii zabiegów dla osiągnięcia trwałego efektu.

Metody na gładką skórę, czyli rodzaje depilacji

Istnieje mnóstwo metod depilacji. Charakteryzują się różną skutecznością i różnym okresem odrastania owłosienia. Rodzaje depilacji można podzielić najogólniej na:

– metody mechaniczne

– metody chemiczne.

  • Depilacja chemiczna to usuwanie owłosienia za pomocą preparatów chemicznych, takich jak krem do depilacji, pianka czy żel. Jest to prosta metoda, jednak niepozbawiona wad. Usuwa jedynie widoczna część włosa i może powodować reakcje alergiczne u wrażliwszych osób. Efekty utrzymują się dość krótko – włoski odrastają już po kilku dniach.
  • Depilacja mechaniczna – to tej metody zaliczamy przede wszystkim golenie maszynką, plastry do depilacji, nitkowanie, używanie depilatora mechanicznego. To także depilacja pastą cukrową i depilacja woskiem tzw. woskowanie. O ile usuwanie włosów golarka jest metodą krótkotrwałą, to inne rodzaje depilacji mechanicznej charakteryzują się większą skutecznością. Włoski odrastają po niej wolniej, są często cieńsze i jest ich mniej.

W takim zestawieniu często też pojawia się depilacja laserowa, jednak jest to rodzaj epilacji.

Jaki rodzaj depilacji wybrać? Czyli jakie zalety ma depilacja woskiem.

Woskowanie, czyli depilacja woskiem jest jedną z najpopularniejszych metod depilacji wybieranych przez kobiety. Jest to bowiem pokierowane tym, że łączy w sobie wiele zalet i ma niewiele minusów. Jeśli więc zastanawiasz się jaką depilację wybrać – sprawdź, czym charakteryzuje się usuwanie owłosienia woskiem.

Przede wszystkim do minusów woskowania należy fakt, że nie każdy może z niej korzystać. Depilacja z użyciem wosku nie może być wykonywana przez osoby uczulone na wosk. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i zdecydować się na inną metodę. Woskowanie bywa też przez niektóre osoby odbierane jako niekomfortowe czy nawet bolesne – wszystko zależy od indywidualnego progu odporności na ból – w takim przypadku proponujemy wybrać się na jedną wizytę i ocenić samemu. Często też nie zaleca się wykonywania depilacji woskiem podczas miesiączki, nie ma oczywiście co do tego przeciwwskazań, jednak część kobiet w tym okresie ma delikatniejszą skórę i mocniej odczuwa bodźce.

Do zdecydowanych zalet użycia wosku do depilacji zaliczyć możemy wszechstronność tej metody. Dzięki niej możemy usunąć owłosienie z każdej części ciała. Wosk może być stosowany na nogi lub ręce. Tą metodą możliwa jest depilacja miejsc intymnych, czyli depilacja bikini np. depilacja brazylijska czy hollywoodzka. Wosk może być stosowany pod pachami, a możliwa jest nawet depilacja wąsika woskiem.

Trwałość efektów – to kolejny powód, dla którego depilacja woskiem cieszy się takim uznaniem. Po zabiegu włoski pojawiają się dopiero po ok. 4-6 tygodniach. Możemy więc cieszyć się gładką skórą na długi czas. Dodatkowo włoski odrastają rzadsze i cieńsze.

Stosowanie wosku nie powoduje wrastania włosków, nie powstają też podrażnienia po depilacji, jakie może powodować golenie włosów maszynką.

Depilacja woskiem – gdzie wykonać?

Decydując się na wybór depilacji woskiem, najlepiej jest wybrać sprawdzony gabinet kosmetyczny. Nie polecamy zabiegów depilacji woskiem w domu, gdyż nieumiejętnie wykonana może nam zaszkodzić, spowodować oparzenie bądź niepotrzebny ból. Profesjonalistka wykona zabieg szybko i bez zbędnego bólu. Za takim wyborem stoi też dokładność depilacji. Wbrew pozorom woskowanie nie jest prostym zabiegiem i lepiej powierzyć je doświadczonej osobie z odpowiednimi kwalifikacjami.